20230321_142244

Tikkuröijy kampsuni ainetel – paari sajandi tagune edulugu

Leidsin juhuslikult aastalõpus ühe toreda meestekampsuni pildi internetisügavustest. Asi hakkas huvitama ja seda enam kui jõudsin kampsuni ajalooliste juurte juurde.
Algupärane mudel on pärit Läänemerse asuvalt Hailuoto saarelt. Hailuoto elanike elus olnud oluline osa alates 18. sajandi lõpust nii lambakasvatusel kui kalapüügil. Hailuoto naised on kalameestele valmistanud erinevat varustust, näiteks sooje kampsuneid, sokke ja kindaid. Hailuoto traditsioonilisi kudumeid on kootud alates 19. sajandi algusest.
Algse Luotiani looja oli tõenäoliselt Sofia Björnholm Hailuotist.

Kampsun on leitav Soome Rahvusmuuseumi kogudest. Nimi tikkuröijy arvatakse tulevat sellest, et enne ringvardaid kooti kampsunit kümne sukavardaga.

Mõte ei andnud rahu ja otsustasin proovida.
Kuna kehaosa on ilma õmblusteta siis oli paras katsumus – vardal pea 300 silmust ja töö edenes nii aeglaselt. See ongi kõige aeganõudvam ja ebahuvitavam osa selles töös.

Aga lõpuks oli see töö seljataga ja edasi läks hoopis lõbusamalt, peagi oligi maniskiesine valmis. Ja siin see siis on valmis õlapaguneid peale saama.

Ja siis veel hästi omapärase kasvatamisega varrukad – kootud 5 vardaga. Veel vaja lisada kahekorrakäänatud soonikkrae, et ikka soe oleks. Eriliselt oluline oli, et krae ja õlakinnitus oleks 6 nööbiga ja nagu originaalis kirjas – 6 püksinööbiga.

Ja ühel päeval ta valmis saigi ja siis tuli ruttu teine kampsun ka kududa, et eelpool tehtu meeles oleks. Minu suur viga on see, et ma ei armasta ülestähendusi teha ja seega peab alati tehtust üks näidis olema.
See on minu versioon , eks kõik on kujunenud katseeksitusmeetodil. Aga mulle endale väga meeldib.